На сьогодні все що стосується охорони довкілля, кліматичної кризи та екодружніх звичок стає надзвичайно модним. В цьому безліч плюсів, але є й зворотний бік медалі. Часто акції з посадки дерев влаштовуються з метою green washing, для галочки, або просто як піар-акція. Початківцям здається, що «якось в лісі воно все саме росте», тому не так і важливо, що, як і де саджати.
Дерева формують складну і тим надзвичайно цікаву систему симбіозу та взаємодії один з одним, з кущами та іншими рослинами, з ґрунтовими водами, комахами, тваринами й птахами. Садите не те дерево і не в тому місці - і місцева екосистема серйозно страждає.
Тож саджати чи не саджати? Звичайно так, але до висадки потрібно підготувася. Нижче декілька порад від Earth Day Ukraine, а детальніше можна почитати тут.
ВИСАДЖУЙТЕ дерева ПРАВИЛЬНО разом з EARTH DAY UKRAINE!
ДЕ МОЖНА САДЖАТИ ДЕРЕВА?
У лісах
Але лише консультації з лісівником. Він знає, де була санітарна рубка, де дерево приживеться, який вид дерева підходить і чи не є він інвазійним (таким, що витіснить інші і порушить екосистему). Інвазивні види це, наприклад, дуб червоний та акація біла, саджанці яких роздобути досить легко. Також вам може знадобитись спеціальний дозвіл.
У парках
Перед висадкою дізнайтесь, чи потрібен вам дозвіл міської ради, та ознайомьтесь із нашими рекомендаціями по вибору дерев.
Посеред міста
Саджати у містах – чудова ідея. Більшість насаджень штучні, тож ви не нашкодите екосистемі, посадивши дерево у сквері, біля будинку або вздовж вулиці. Навпаки – допоможете знизити температуру влітку, очистити повітря та прикрасить ділянку.
ЯК САДЖАТИ ДЕРЕВА?
1
Оберіть місце посадки та переконайтесь, що там можна садити дерева
Дізнайтесь, чи потрібні спеціальні дозволи на висадку на обраній ділянці
2
Вивчіть умови для дерев на обраній ділянці
Оцініть кількість сонячного світла, що падає на ділянку - від цього залежатиме вибір дерев. Наприклад, сосни люблять світло, а ялини - тінь. Також без світла важко рости молодим дубам. Це вони звикли створювати тінь для інших, а от самі люблять сонце та світло. .
3
Оберіть дерева, які ви збираєтесь заджати
Найбільш розповсюджені інвазивні види - клен яснолистий, дуб червоний, акація біла. Обирати для висадки потрібно місцеві, аборигенні, види. Ті, що вже є там, де ви прийшли саджати.
4
Вивчіть теоретичну частину
Наприклад, Рекомендації з посадки дерев від Української природоохоронної групи. І порадьтесь із експертом. Важко давати загальні рекомендації по висадці тому що багато ньюансів. Але краще на висадку дерев забути взяти лопату, ніж забути порадитися з місцевим спеціалістом. Шансів, що дерево приживеться, так набагато більше.
5
Після посадки регулярно доглядайте за вашим деревом
Все, що посаджено штучно потребує догляду. Пересадка саджанців для них стрес. Вони часто травмуються, не можуть прижитися. Їх затінюють інші дерева та кущі, що ростуть швидше. Тому за ними потрібен постійний догляд, особливо у перші роки. Їх треба підживлювати, і перший час самий важливий. Бажаємо успіхів!
ВИ ГРУПА АКТИВІСТІВ АБО КОМПАНІЯ?
Напишіть нам, і ми допоможемо організувати висадку дерев із максимальною користю