Новини

Де поділося Аральське море та до чого тут ваша нова футболка.

На фото Аральське море у 1989 та 2014 року. Всього за 25 років те, що було морем (не річкою, не озером, а морем!) майже повністю зникло.

Причиною стало рішення вирощувати бавовну в місці, не відповідному для цієї культури.
На інтенсивне зрошення полів бавовнику йшла значна частина стоку річок Амудар'я і Сирдар'я, що різко скоротило надходження води в море.

Море почало швидко висихати, а пилові бурі розносили сіль, пил і отрутохімікати з бавовняних полів на відстань до 500 км. Бікарбонат натрію, хлорид натрію і сульфат натрію переносились по повітрю і знищили та сповільнили розвиток природної рослинності і сільськогосподарських культур. Місцеве населення страждає від великої поширеності респіраторних захворювань, анемії, раку гортані і стравоходу, а також розладів травлення.
До середини 1990-х рр. замість пишної зелені на колишніх морських берегах уже виднілися лише рідкісні пучки галофітов і ксерофитов. Збереглося лише близько половини місцевих видів ссавців і птахів.
У межах 100 км від первісної берегової лінії змінився клімат: стало спекотніше влітку і холодніше взимку, знизився рівень вологості повітря, частіше стали спостерігатися посухи.

Так діяльність людини може вплинути на життя на планеті. Наразі долю Аралу починають повторювати інші великі водойми світу - в першу чергу озеро Чад у Центральній Африці і озеро Солтон-Сі на півдні американського штату Каліфорнія.

До чого тут футболки?

На виробництво однієї футболки та пари джинсів іде 20 000 літрів води.
Тепер час заглянути у шафу і подумати яка частка морів та океанів у ній.
Так, щоб попередити такі екологічні катастрофи мають бути прийняті місцеві законотворчі рішення. Проте, кожен із нас «голосує» гаманцем і найбільша проблема НАДМІРНЕ СПОЖИВАННЯ.
Текстильне виробництво використовує величезну кількість води, більша частина якого змивається у водні шляхи, навантажені речовинами, такими як відбілювачі, кислоти, фарби і барвники. Усі вони спричиняють забруднення.

Чи вартує 20 000 літрів води декілька футболок, які ви одягнете по 2 рази?
Чи вартують 20 000 літрів води джинси, які ви не впевнені чи гарно сидять і схожі на які вже є у вашій шафі.
Чи вартує цілого моря, на які всі ми так любимо літати – шопінг-марафони у сезон знижок?
На ці питання кожен відповідає окремо, а наслідки врешті однакові для всіх.

Час купувати менше, а дбати про природу більше.